Kúpa nehnuteľnosti | CENTRUM REALÍT. Realitná kancelária Bratislava. Nové bývanie


 

facebook

 

 

 

1 2 3

Poradca kúpou nehnuteľnosti

 

Kúpa nehnuteľnosti je pre väčšinu ľudí životná investícia a preto k nej treba aj tak pristupovať. Prvým krokom, by malo byť rozhodnutie, či chcete riešiť  vlastné bývanie alebo kúpiť nehnuteľnosť ako investíciu. Nie vždy sa dajú tieto dve podmienky skombinovať.  

 

Kúpa nehnuteľnosti pre vlastné bývanieCENTRUM REALÍT

Ak riešite kúpu nehnuteľnosti pre vlastné bývanie tak prvoradé sú vaše potreby. Ak kupujete byt, tak prvé rozhodnutie by sa malo týkať počtu izieb. Mali by ste mať už pred začiatkom hľadania bytu jasno v otázke koľko izbový byt potrebujete. Nad počtom izieb by ste mali myslieť výhľadovo v časovom horizonte cca. 5 rokov aby ste nemuseli meniť bývanie každý druhý rok s rozrastajúcim sa počtom členov domácnosti. Mať jasno v tejto otázke vám môže ušetriť veľa času a nákladov so zbytočnými obhliadkami.

Veľmi dôležitým faktorom ktorý ovplyvní vaše životné podmienky a komfort bývania a nepochybne aj cenu nehnuteľnosti je lokalita. Či bývať v centre, v periférií, v blízkosti prírody alebo vedľa nákupných centier je vždy individuálne rozhodnutie kupujúceho a nedá sa presne povedať čo je lepšie a výhodnejšie. Všetko má svoje pre a proti. V centre mesta je väčšina služieb dostupná peši ale mať vlastné auto môže znamenať problém s parkovaním. Taktiež cena nehnuteľnosti bude vyššia. Na okraji mesta sú väčšie možnosti relaxu v prírode, pokojnejšie bývanie ale dochádzka do zamestnania a iných častí mesta môže znamenať trávenie dlhého času v dopravných zápchach, čo je ale kompenzované nižšími cenami nehnuteľností. Lepšie lokality znamenajú vyššiu cenu nehnuteľnosti. Rozdiely v cene medzi jednotlivými mestskými časťami môžu byť až 50%.

Aké poschodie kupovať? V tejto otázke má každý jasno ,,prízemie ani posledné poschodie nechcem". Všeobecne sú tieto byty najmenej žiadané. Z hľadiska nákladov, prístupu a budúcej predajnej ceny je najlepšia poloha bytu niekde v strede bytového domu. Ale určite netreba zanevrieť ani na prízemie alebo posledné poschodie. Prízemie je vhodné na bývanie pre starších ľudí ktorí majú aj v prípade absencie výťahu relatívne jednoduchý prístup k bytu. V prípade posledného poschodia zas nebudete mať suseda nad vami a vyhnete sa možnému hluku z horných bytov. A nakoniec ušetríte aj na cene, tieto byty sú lacnejšie.

Ďalšie faktory ktoré treba zvažovať sú náklady na bývanie, možné budúce investície do opráv, orientácia nehnuteľnosti na svetové strany, stav nehnuteľnosti, susedia, možné právne vady, bremená a záložné práva atď.    

Kedy chodiť na obhliadky? Najlepšie je vidieť nehnuteľnosť za denného svetla. Ak už idete na prvú obhliadku večer a nehnuteľnosť sa vám páči určite si dohodnite aj druhú obhliadku a to cez deň. Pri dennom svetle nielenže vidíte svetlosť jednotlivých miestností ale ja možné vady ktoré pri umelom svetle môžu zaniknúť.

Nehnuteľnosť ako investíciaCENTRUM REALÍT

Väčšina ľudí kupuje ako investičnú nehnuteľnosť byt  na prenájom. V prípade, že ste sa rozhodli kupovať byt určený na prenájom treba brať do úvahy najme potreby budúcich nájomcov. Tie nie sú vždy totožné s potrebami vlastníka. Najdôležitejším faktorom pre nájomcov je počet izieb, lokalita a pravdaže cena nájmu. S pohľadu vlastníka je najdôležitejsí faktor výnosnosť prenájmu, tá by sa mala pohybovať na úrovni 5 až 7 %. Najväčší dopyt je po 2 izbových bytoch na prenájom v blízkosti administratívnych centier, vysokých škôl s dobrou dopravnou dostupnosťou do centra a ostatných častí mesta.

Pre bezproblémový nájomný vzťah je dôležité mať uzatvorenú dobrú nájomnú zmluvu v písomnej forme. Nájomnú zmluvu je možné uzatvoriť aj ústne ale túto formu dohody našim klientom neodporúčame. Od 1.5.2014 vstúpil do účinnosti zákon o krátkodobom nájme bytov ktorý upravil citlivé časti, ktoré sú podľa súčasnej právnej úpravy Občianskeho zákonníka pre prenajímateľa problematické a nevýhodné. Pre prenajímateľa bude výhodnejšie, ak nájomnú zmluvu uzavrie podľa nového zákona o krátkodobom nájme bytu

 

Hľadáte nehnuteľnosť ?

Pozrite si našu ponuku nehnuteľností a vyberte si z ponuky 1 izbových, 2 izbových, 3 izbových4 izbových, 5 a viac izbových bytov alebo  rodinných domov.

V prípade, že ste nenašli to čo hľadáte tak využite jedinečnú službu Realitný maklér kupujúceho a nájdeme vám nehnuteľnosť podľa vašich predstáv.